2014 Mountaineer Pi
5K
Age Group Results
April 19, 2014
Female Open Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JENN MINGERINK DORR MI 6654 10 22:10.7 7:09/M
2 ROBYN ARP BYRON CENTER MI 6645 11 22:12.1 7:10/M
3 CARMEN BROWER WEST OLIVE MI 7691 21 23:53.4 7:42/M
Female Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ERICA FITZPATRICK WYOMING MI 6622 29 24:55.3 8:02/M
Female no age
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 CHRISTY LAMOREAUX JENISON MI 7737 175 40:54.8 13:12/M
Female 10 and under
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 PEYTON SCHUITEMANN MARNE MI 7957 109 31:38.6 10:12/M
2 JAYDEN DYKSTRA GRANDVILLE MI 7703 110 31:39.3 10:13/M
3 ZOE DYKSTRA GRANDVILLE MI 7704 111 31:39.5 10:13/M
4 JOSIE DOEZEMA HUDSONVILLE MI 7699 131 34:33.7 11:09/M
5 RILEY STEENBERGEN HUDSONVILLE MI 7964 135 34:36.6 11:10/M
6 KATHRYN JOHNSON HUDSONVILLE MI 7719 155 37:29.0 12:05/M
7 KYLA JOHNSON HUDSONVILLE MI 7720 156 37:30.8 12:06/M
8 ASHLEY OSTERHAVEN CALEDONIA MI 7749 173 40:44.4 13:08/M
9 BROOKE OSTERHAVEN CALEDONIA MI 7750 179 43:35.0 14:04/M
10 CLARA KERKSTRA CALEDONIA MI 7728 180 43:56.9 14:10/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ANGELINA POLLICE GRANDVILLE MI 6641 30 24:55.6 8:02/M
2 PAIGE CORFIXSEN GRANDVILLE MI 6612 31 25:04.6 8:05/M
3 ELLIE KORIENEK 4638 41 25:39.1 8:16/M
4 CASIE CLAREY WYOMING MI 6609 49 26:13.9 8:27/M
5 KIERSEN KORIENEK GRANDVILLE MI 6634 50 26:14.9 8:28/M
6 NATALIE FRIBERG WYOMING MI 6624 54 26:34.6 8:34/M
7 KYLEIGH MOLL GRANDVILLE MI 6638 60 26:51.7 8:40/M
8 ABIGAIL HUNT WYOMING MI 6630 64 27:02.9 8:43/M
9 EMMA KAKLA GRANDVILLE MI 6631 67 27:14.9 8:47/M
10 JULIA VERDUIN CALEDONIA MI 7989 82 28:40.9 9:15/M
11 AVA BARGAS GRANDVILLE MI 6604 85 28:53.8 9:19/M
12 ASHTON DILLIVAN WYOMING MI 6617 86 28:56.6 9:20/M
13 JORMIN QUINONES KENTWOOD MI 6643 89 28:57.8 9:20/M
14 HALEY LARSEN GRANDVILLE MI 6636 90 28:58.8 9:21/M
15 AYDEN RYCENGA GRANDVILLE MI 7670 92 29:01.6 9:22/M
16 CHRISSY NGUYEN GRANDVILLE MI 6639 96 29:45.0 9:36/M
17 LARA NIEMCHICK GRANDVILLE MI 6640 105 31:22.8 10:07/M
18 LYDIA JAARSMA HOLLAND MI 7714 116 32:52.4 10:36/M
19 KUIPER KENDRA WAYLAND MI 6651 122 33:49.5 10:55/M
20 OLIVIA HILTON GRAND RAPIDS MI 6649 123 33:50.2 10:55/M
21 KATIE HALL GRANDVILLE MI 6627 144 35:09.2 11:20/M
22 KATIE HINTZ BYRON CENTER MI 6628 148 36:12.6 11:41/M
23 SYDNEY CRUM GRANDVILLE MI 6613 151 36:59.3 11:56/M
24 GRACE SUPERNAW 5150 165 38:35.3 12:27/M
25 NICHOLE DEYOUNG 5230 172 40:44.3 13:08/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 ALICIA HALBERG GRAND RAPIDS MI 7709 39 25:26.8 8:12/M
2 ABIGAIL REAVA GRANDVILLE MI 6644 46 26:05.6 8:25/M
3 AUDRA MIEDEMA BYRON CENTER MI 6652 61 26:53.0 8:40/M
4 JULIA BOEKESTEIN WAYLAND MI 6647 103 30:38.6 9:53/M
5 CLARISSA JOHNSTON NORMAL IL 7721 130 34:27.3 11:07/M
6 MEGAN VANDER WALL GRANDVILLE MI 7982 177 41:29.6 13:23/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 MALLORY BOHL OTSEGO MI 7688 108 31:36.8 10:12/M
2 EMILY KONING GRAND RAPIDS MI 7735 120 33:16.1 10:44/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 KRISTIN STERK JENISON MI 7965 33 25:09.9 8:07/M
2 JODI SWANGER GREENVILLE MI 7969 45 25:56.4 8:22/M
3 RACHEL BOOSE JENISON MI 7689 115 32:45.4 10:34/M
4 AMY DEVRIES GRAND RAPIDS MI 7697 141 35:08.1 11:20/M
5 BLYTHE WILLIAMS MIDDLEVILLE MI 7997 167 39:14.2 12:39/M
6 CARA RENZEMA GRAND RAPIDS MI 7953 171 40:35.0 13:05/M
7 LEIGHANN STERK JENISON MI 7967 190 48:26.6 15:37/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 MELISSA WINTERHALTER HUDSONVILLE MI 7998 56 26:37.4 8:35/M
2 MEGAN WALLEN WYOMING MI 7993 91 29:00.3 9:21/M
3 CINDY LENTING WYOMING MI 7739 112 31:44.2 10:14/M
4 CHRISTIE LIMBECK-DISHAW GRAND RAPIDS MI 7740 114 32:41.3 10:33/M
5 ERIN MALINOWSKI TRAVERSE CITY MI 7743 147 35:52.3 11:34/M
6 MICHELLE SCHROTENBOER ZEELAND MI 7956 153 37:07.1 11:58/M
7 MINDY WEISS BYRON CENTER MI 7994 159 37:51.1 12:13/M
8 JILL SPOELMA GRANDVILLE MI 6657 188 48:24.7 15:37/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 BETHANY HOPKINS DORR MI 6650 38 25:25.6 8:12/M
2 JAIME KAPENGA WYOMING MI 7723 58 26:43.7 8:37/M
3 KELLY SALINE GRANDVILLE MI 7954 66 27:09.6 8:45/M
4 LISA VUGTEVEEN JOLIET IL 7992 72 27:45.7 8:57/M
5 GLENDA TRYTKO GRAND RAPIDS MI 7973 106 31:27.2 10:09/M
6 JENNIFER VIDEAN WYOMING MI 7991 107 31:36.1 10:12/M
7 LORI DYKSTRA GRANDVILLE MI 7701 113 32:33.2 10:30/M
8 KIRSTEN FULTON MILFORD MI 7706 117 32:56.3 10:37/M
9 KRISTEN SLATINSKY HUDSONVILLE MI 7961 121 33:34.5 10:50/M
10 JOANNA HEEREMA BYRON CENTER MI 7711 128 34:09.8 11:01/M
11 KELLI DOEZEMA HUDSONVILLE MI 7698 132 34:33.8 11:09/M
12 TONYA STEENBERGEN HUDSONVILLE MI 7963 134 34:36.5 11:10/M
13 CARISSA SCHUITEMAN 5237 136 34:39.0 11:11/M
14 LINDSAY HAVEMAN COMSTOCK PARK MI 7710 139 34:59.9 11:17/M
15 BETH TERBURG 5148 140 35:07.9 11:20/M
16 JULIE JOHNSON HUDSONVILLE MI 7718 160 37:53.5 12:13/M
17 CAROL KOPENKOSKEY CALEDONIA MI 7736 161 38:02.1 12:16/M
18 MELISSA STANDLEY 5149 164 38:34.7 12:26/M
19 CHRIS OSTERHAVEN CALEDONIA MI 7748 174 40:44.9 13:08/M
20 MAGGIE KERKSTRA CALEDONIA MI 7727 181 43:57.0 14:11/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 LISA ELDERS GRANDVILLE MI 6618 52 26:27.2 8:32/M
2 ANN SCHULTZ WYOMING MI 7674 81 28:35.0 9:13/M
3 TAMMY VENHUIZEN CALEDONIA MI 7988 101 30:18.1 9:46/M
4 VERONICA REDDER CALEDONIA MI 7951 124 33:53.8 10:56/M
5 KORI VANDERKOOI BYRON CENTER MI 7985 127 34:08.3 11:01/M
6 DIANE RYCENGA GRANDVILLE MI 7671 150 36:34.6 11:48/M
7 AMY CRUM GRANDVILLE MI 7693 152 37:02.4 11:57/M
8 DAWN MILLER KENTWOOD MI 7744 163 38:03.4 12:16/M
9 SARA BEUTE DORR MI 7686 166 39:09.1 12:38/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 SHEILA BOSWORTH GRANDVILLE MI 6606 68 27:16.4 8:48/M
2 TARA PANKRATZ WYOMING MI 7948 126 34:07.6 11:00/M
3 DAWN SHOTWELL 5165 142 35:08.4 11:20/M
4 KIM MAGOON 5166 143 35:08.5 11:20/M
5 ERIN SILCOX GRAND RAPIDS MI 7959 178 42:28.6 13:42/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 LISA BLOWERS BYRON CENTER MI 6646 93 29:16.2 9:26/M
2 DEBA SWANSON HOLLAND MI 7970 145 35:31.7 11:27/M
3 SUSAN SMIT BYRON CENTER MI 7962 162 38:02.7 12:16/M
4 CINDY ZIMMERMANN GRAND RAPIDS MI 8000 169 39:23.6 12:42/M
5 LYNN KLOOSTERMAN WYOMING MI 7730 184 44:33.8 14:22/M
6 KAREN STERK JENISON MI 7966 189 48:25.2 15:37/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 LOIS WILBER 5212 69 27:27.2 8:51/M
2 LAURIE JEN KENTWOOD MI 7715 183 44:33.6 14:22/M
3 TRUDY VAN SOLKEMA CALEDONIA MI 7975 186 46:10.5 14:54/M
4 SYLVIA AUKEMAN BYRON CENTER MI 7682 191 48:39.9 15:42/M
5 JOYCE TAMMINGA JENISON MI 7971 192 48:40.1 15:42/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 LINDA VERDUIN CALEDONIA MI 7990 146 35:45.2 11:32/M
2 RUTH POHLER HUDSONVILLE MI 7949 185 44:34.4 14:23/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 CAROLE DOTY GRAND RAPIDS MI 7700 168 39:23.5 12:42/M
2 SHARON OPPENHUIZEN BYRON CENTER MI 7746 194 50:39.0 16:20/M
Male Open Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JON VANDER WALL GRANDVILLE MI 7980 1 19:14.6 6:12/M
2 JAY PRICHARD 5112 2 20:10.2 6:30/M
3 ZACH THEEUWES GRANDVILLE MI 7676 3 20:37.5 6:39/M
Male Masters Winners
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DAN KERSJES BYRON CENTER MI 7729 4 21:22.2 6:54/M
Male 10 and under
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 NATHAN GRAHAM WYOMING MI 6625 5 21:23.4 6:54/M
2 ANDREW LARSEN GRANDVILLE MI 7738 53 26:29.2 8:33/M
3 ANDREW SALINE GRANDVILLE MI 7672 65 27:06.8 8:45/M
4 TOMMY KAPTEIN HUDSONVILLE MI 7725 71 27:45.5 8:57/M
5 JOSEPH VANDERKOOI BYRON CENTER MI 7984 129 34:11.1 11:02/M
6 TRENTON SCHUITEMAN 5282 137 34:39.4 11:11/M
7 COLE KERKSTRA 5129 182 44:11.8 14:15/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DANI AHMETOVIC GRANDVILLE MI 6601 7 21:38.0 6:59/M
2 BLAZE PASMA BYRON CENTER MI 6655 13 22:19.2 7:12/M
3 DAN VANHARMELEN GRANDVILLE MI 7678 14 22:20.7 7:12/M
4 DREW BERENS GRANDVILLE MI 6605 15 22:40.1 7:19/M
5 MICHAEL POSTMA GRANDVILLE MI 7950 23 24:13.6 7:49/M
6 CALEB FARNEY GRANDVILLE MI 6621 25 24:19.9 7:51/M
7 COOPER POWELL WYOMING MI 6642 27 24:40.9 7:57/M
8 MILES BALLEY GRANDVILLE MI 6603 28 24:41.9 7:58/M
9 NOAH BEUTE DORR MI 7684 32 25:07.9 8:06/M
10 ZACHARY VANDERWEST GRANDVILLE MI 7677 34 25:17.5 8:09/M
11 NOAH KELLY GRANDVILLE MI 6632 35 25:17.9 8:09/M
12 JAXON CHAPPELL WYOMING MI 6608 47 26:09.2 8:26/M
13 DANIEL LARSEN GRANDVILLE MI 6635 51 26:24.4 8:31/M
14 CHANCE BIVENS MIDDLEVILLE MI 7687 55 26:36.0 8:35/M
15 CAMERON HUYSER CALEDONIA MI 7712 57 26:39.3 8:36/M
16 CALEB VANDER WALL BYRON CENTER MI 7979 59 26:50.8 8:39/M
17 ETHAN DYKSTRA GRANDVILLE MI 7702 70 27:43.8 8:56/M
18 ZACHARY KOPERSKI 5146 73 27:50.3 8:59/M
19 JACK SARJEANT WYOMING MI 7673 74 27:55.9 9:00/M
20 NICHOLAS MATHESON GRANDVILLE MI 6637 75 28:00.0 9:02/M
21 JAKE KINZLER GRANDVILLE MI 6633 77 28:03.8 9:03/M
22 JOHN WIERENGA BYRON CENTER MI 7996 79 28:14.6 9:06/M
23 RYAN DEWEY WYOMING MI 6616 80 28:30.4 9:12/M
24 LEE CARTER 5304 87 28:56.9 9:20/M
25 ALEXANDER BACHELDER WYOMING MI 6602 88 28:57.1 9:20/M
26 ISAAC FITZPATRICK WYOMING MI 6623 94 29:20.7 9:28/M
27 CHLOE GRAVERSON WYOMING MI 6626 97 29:54.4 9:39/M
28 NATE ELDERS GRANDVILLE MI 6620 100 29:59.2 9:40/M
29 SAM ROZEMA WYOMING MI 7669 102 30:27.4 9:49/M
30 BLAKE DAVIS GRANDVILLE MI 6615 118 33:03.4 10:40/M
31 NOLAN WOODRUFF WYOMING MI 7681 119 33:08.7 10:41/M
32 NOLAN VANDER WALL BYRON CENTER MI 7978 133 34:35.5 11:09/M
33 MYA BOWMAN GRANDVILLE MI 6607 149 36:20.2 11:43/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JAKE VANDER WALL BYRON CENTER MI 7977 6 21:26.4 6:55/M
2 CHAD CORFIXSEN GRANDVILLE MI 6610 16 22:40.5 7:19/M
3 COLTON PASMA BYRON CENTER MI 6656 17 22:52.7 7:23/M
4 JON DE JONG BYRON CENTER MI 7694 20 23:31.4 7:35/M
5 MATT STERK JENISON MI 7968 37 25:21.1 8:11/M
6 GABRIEL GUNNINK ALLENDALE MI 7707 40 25:38.0 8:16/M
7 SAMUEL DAVIES GRANDVILLE MI 6614 83 28:42.0 9:15/M
8 MATTHEW GUNNINK ALLENDALE MI 7708 98 29:54.6 9:39/M
9 AARON BEUTE DORR MI 7685 158 37:46.1 12:11/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JASON SCHURINGA KENTWOOD MI 7958 8 21:44.7 7:01/M
2 TYLER ZBIKOWSKI JENISON MI 7999 176 40:57.2 13:13/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 MAX BELZ GRAND RAPIDS MI 7683 36 25:19.4 8:10/M
2 STEVEN ESCARRIA GREENVILLE MI 7705 44 25:55.8 8:22/M
3 MATT KONING GRAND RAPIDS MI 7734 125 33:59.6 10:58/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 DANIEL MACGRAW HUDSONVILLE MI 7742 24 24:19.1 7:51/M
2 CLINT KAPENGA WYOMING MI 7724 26 24:31.1 7:55/M
3 NAVEED NAEEM GRAND RAPIDS MI 7745 42 25:39.2 8:16/M
4 DANIEL VILLASENOR ZEELAND MI 6658 43 25:42.9 8:17/M
5 JOEY LOPEZ GRAND RAPIDS MI 7741 170 40:34.1 13:05/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 STEVE JOHNSON HUDSONVILLE MI 7717 9 22:02.0 7:06/M
2 KYLE BRYANT WYOMING MI 6648 12 22:17.1 7:11/M
3 TIM JOHNSON DEXTER MI 7716 154 37:26.6 12:05/M
4 WILLIAM BOSHOVEN GRAND RAPIDS MI 7690 157 37:32.1 12:06/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 GLEN VANDERKOOI BYRON CENTER MI 7983 18 23:02.1 7:26/M
2 DAVID SARJEANT WYOMING MI 7955 22 24:09.9 7:47/M
3 JOEL VANDER WALL BYRON CENTER M 7976 63 27:02.6 8:43/M
4 PATRICK KAPENGA 5159 76 28:03.6 9:03/M
5 CHRIS KAPENGA DELAFIELD WI 7722 104 31:14.2 10:05/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JOHN SKINNER WALKER MI 7960 19 23:12.2 7:29/M
2 KEVIN CORFIXSEN GRANDVILLE MI 6611 48 26:10.4 8:26/M
3 BRUCE MIEDEMA BYRON CENTER MI 6653 62 26:59.0 8:42/M
4 PETER KELLY GRANDVILLE MI 7726 84 28:46.8 9:17/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JEFF DEPPE BYRON CENTER MI 7695 99 29:56.4 9:39/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 JERRY VANDERLUGT 5207 78 28:05.1 9:04/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 MARK VAN SOLKEMA CALEDONIA MI 7974 187 46:10.9 14:54/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Overall Time Pace
1 MARC REINERTH FERNDALE MI 7952 95 29:35.6 9:33/M
2 BOB WUELFING 5228 138 34:47.9 11:13/M
3 JIM OPPENHUIZEN BYRON CENTER MI 7747 193 50:38.8 16:20/M